Vaihe vaiheelta kohti kevättä

TuWen Naisten edustusjoukkueen kolmas harjoituspeli pelattiin vierasotteluna Naantalin Karvetin lämmitettävällä keinonurmella.

Ottelua emännöi ÅIFK:n naisten edustusjoukkue ja se pelattiin kenttäajan rajallisuuden vuoksi hieman lyhennettynä (2 x 40 minuuttia).

Kotijoukkue antoi TuWelle hyvän vastuksen, vaikka vierailijat onnistuivat luomaan hieman enemmän tilanteita vastustajan päätyyn. Hyviä otteita tänään esittänyt TuWen Saana Kallio oli lähellä onnistua avaamaan maalitilinsä uuden joukkueensa paidassa hurjalla vedollaan, joka kolisutteli ÅIFK:n maalin ylähirrestä viimeisenkin lumirännän maahan.

Onnistumiset olivat lähellä myös muun muassa Meri-Tuulia Reposella, Janika Kirveennummella.

Maalipaikkoja oli useita myös Taija Tombergilla ja Janniina Haapaniemellä, joiden maalit siivittivät vieraat kauden ensimmäiseen voitolliseen harjoituspeliin.

Vielä on paljon säädettävä jäljellä, mutta asiat etenevät kaiken aikaa hyvään suuntaan. Joukkueen harjoitusohjelman mukaisesti viikon kuluttua lauantaina joukkue pelaa toistamiseen Turun Palloseuran B-tyttöjen joukkuetta vastaan Kupittaalla.

ÅIFK-TuWe 1-2 (0-1)

32´  0-1 Taija Tomberg (Paulina Nordström)

46'  1-1  13 #

49'  1-2  Janniina Haapaniemi

TuWe: Paulina Nordström, Heidi Marttila, Janniina Haapaniemi, Petra Nurminen, Nea Laine, Janika Kirveennummi, Taija Tomberg, Maj Totro, Asta Valkama, Emmi Reinikainen, Meri-Tuulia Reponen, Saana Kallio, Matilda Halm (Jannica Finnberg-Harju, Sanni Reinilä)

 

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Maanantai
11.00 - 16.30
Tiistai
9.00 - 16.00
Keskiviikko
9.00 - 16.00
Torstai
11.00 - 16.30
Perjantai
9.00 - 16.00

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Anne Fröberg.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste