Tuntumaa kesän vastustajiin

Naisten Ykkösen tulevan kesän vastustajista haettiin ensi tuntumaa jo pieneksi perinteeksi muodostuvassa harjoitusotteluparissa PK Keski-Uusimaan naisten edustusjoukkueen kanssa.

Ensimmäinen otteluista pelattiin viikko sitten Kupittaan lämmitettävällä tekonurmella. Ensimmäinen puoliaika peli aaltoili tasaisesti kenttäpäädystä toiseen, mutta maaleja ei syntynyt ensimmäistäkään.

Näytti aluksi siltä, etteivät maaliverkot mene tötterölle toisella puoliajallakaan, mutta ajassa 64' onnistui PKKU laittamaan pallon kertaalleen kotijoukkueen maalin perukoille.

Viitisen minuuttia ennen ottelun loppuvihellystä Eveliina Kivikosken hieno vapaapotku tasoitti puntit. Tasatulos 1-1 kuvasi hyvin ottelun kulkua ja tapahtumia.

TuWe-PK Keski-Uusimaa 1-1 (0-0)

64' 0-1

84' 1-1 Eveliina Kivikoski

TuWe: Nea Laine, Meri-Tuulia Reponen, Emmi Reinikainen (C), Taija Tomberg, Therése Rizzo, Matilda Halm, Paulina Nordström, Iina Tapio, Heidi Marttila, Maj Totro, Janika Kirveennummi, Eveliina Kivikoski.

Toinen otteluista pelattiin Keravan Urheilukeskuksen tekonurmella kevätauringon lämmittäessä kirkkaan siniseltä taivaalta.

Pelin käsikirjoitus oli pitkälti samankaltainen kuin viikkoa aikaisemmin Turussa. Eli tasaisen tiukkaa ja kovaa vääntöä molempiin suuntiin. Viikon aikana oli kumpikin joukkue oli kuitenkin paneutunut edellisessä kohtaamisessa havaittuihin kehittämiskohteisiin, paikalle saapuneet katsojat saivat nähdäkseen hyvätasoisen ja vauhdikkaan ottelun. Päivän ainoa osuma nähtiin tällä kertaa noin tunnin pelin jälkeen kotijoukkueen onnistuessa maalinteossa.

Molemmat joukkueet vaikuttivat varsin tyytyväisiltä omiin peliesityksiinsä ja jäivät innolla odottamaan kauden aikana tulevia uusia kohtaamisiaan.

PK Keski-Uusimaa-TuWe 1-0 (0-0)

64' 1-0

TuWe: Nea Laine, Eveliina Kivikoski, Paulina Nordström, Saana Kallio, Therése Rizzo, Emmi Reinikainen (C), Matilda Halm, Hanna Kultanen, Asta Valkama, Janika Kirveennummi, Janniina Haapaniemi, Meri-Tuulia Reponen, Maj Totro, Heidi Marttila.

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Maanantai
11.00 - 16.30
Tiistai
9.00 - 16.00
Keskiviikko
9.00 - 16.00
Torstai
11.00 - 16.30
Perjantai
9.00 - 16.00

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Anne Fröberg.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste