J-P:n mahtava vire valtakunnansarjassa

V1-sarja

Veteraanit keilasivat kolmannen valtakunnansarjakierroksensa Keravalla. Lohkossaan he olivat toisena vain 19 pistettä Helsingin Semiä jäljessä. Kierroksen jälkeen he ovat edelleen toisena, 16 pistettä Keravan SeitenViistä jäljessä.

Viidestä pelistä tuli kolme voittoa: K-29, SeitenViis ja Veijarit. Lohjan KalKe-70 voitti TuWen vain vaivaisella yhdellä pisteellä. Reilumpi kahdenkymmenen pisteen tappio tuli Semille.

Tuwelaisista paras oli Eero Nisukangas keskiarvolla 212,60. Myös Erkki Wiik sai parituloksen, keskiarvo 201,20. Muut tuwelaiset olivat Keijo Wilen ja Kimmo Näsi. Henkilökohtaisissa tuloksissa kolmen kierroksen jälkeen paras tuwelainen on Eero Nisukangas keskiarvolla 198,20.

V2-sarja

Veteraanit matkasivat Tammisaareen keilaamaan. Lohkossaan he olivat toisena 183 pistettä rakasta paikallisvastustajaa TuToa jäljessä. Kierroksen jälkeen he johtavat lohkoaan 12 pisteellä ennen TuToa.

Viidestä pelistä tuli kolme voittoa: TuTo, Strike-10 ja Turun Riento. Riihimäen TeKe voitti TuWen vain viidellä pisteellä, mutta Uudenkaupungin Ykkösklubi voitti sitten jo selvemmin TuWen lähes 50 pisteellä.  

Koko kierroksen paras keilaaja oli TuWen Jorma Kuokkanen keskiarvolla 182,60. Muut olivat Anja Rainisalo, Jorma Warinowski ja Jorma Rantanen. Henkilökohtaisissa tuloksissa kolmen kierroksen jälkeen kärkipaikkaa pitää Jorma Kuokkanen keskiarvolla 185,80 ja Anja Rainisalo on hienosti toisena keskiarvo 183,93.

M2-sarja

Viime kierroksen jumbosija vaihtui tällä kierroksella kolmanteen sijaan. Yhteistuloksissa TuWe on edelleen kolmantena 962 pistettä johtavaa Tammisaaren RBC:tä jäljessä.

Viidestä pelistä tuli kolme voittoa: Giants 2, B-stone ja Alfa B C. Paikallisvastustaja TPS 2:lle hävittiin 114 pistettä ja lohkovoittajalle RBC:lle 58 pistettä.

TuWen menestyksen avain oli Jari-Pekka Laihon hyvä pelivire. J-P keilasi viisi sarjaa 240,60 keskiarvolla (paras sarja 278). Myös juniori Ville Grönroos keilasi parituloksen, keskiarvo 209,80. Muut tuwelaiset olivat Jori Kaijanen, Jari Rantanen, Erkki Wiik ja Keijo Wilen. Kolmen kierroksen jälkeen J-P on toisena henkilökohtaisissa tuloksissa keskiarvolla 209,53.

M3-sarja

Tässä sarjassa TuWen tilanne alkaa olla aika tukala. Tavoitteena ollut sarjapaikan säilyttäminen on vaikeaa, koska joukkue on viimeisenä ja kaksi huonointa putoaa nelossarjaan. Ero neljäntenä olevaan Porin Ke-Ka-53:een on jo 1165 pistettä.

TuWe on ottanut 15 pelistä vain 4 voittoa. Toki tällä kierroksella tuli kaksi voittoa: Ke-Ka-53 ja paikallisvastustaja TuUl. TuUl johtaa lohkoa selvästi, joten tämä oli kuitenkin arvokas voitto.

Joukkueessa keilasivat Pekka Kaukonen, Pertti Ojala, Tiia-Maria Roos, Aki Roos ja Emmi-Noora Roos. Kolmen kierroksen jälkeen henkilökohtaisissa tuloksissa paritulokseen yltää Keijo Wilen keskiarvolla 200,25.

N2-sarja

"Kakkosnaiset" matkasivat hienoon, uudistettuun Euran keilahalliin. Kolme kierrosta on keilattu ja jokaisella kierroksella on tullut kaksi voittoa: Rau-Kei ja Siluetti. Kokonaistuloksissa TuWe on neljäntenä, 1670 pistettä johtavaa TPS:ää jäljessä.

TuWen tehokkain oli Jenni Jalonen keskiarvolla 174,40. Muut tuwettaret olivat Jonna Saarinen ja Peppi Konsteri. Kolmen kierroksen jälkeen Jenni on henkilökohtaisissa tuloksissa myös paras tuwelaisista keskiarvolla 170,75.


© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Maanantai
11.00 - 16.30
Tiistai
9.00 - 16.00
Keskiviikko
9.00 - 16.00
Torstai
11.00 - 16.30
Perjantai
9.00 - 16.00

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Anne Fröberg.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste