Pepille hopeaa Junnu Tourista

Valtakunnallinen Junnu Tour keilattiin Jyväskylässä Hutunkissa. Poikien sarjassa oli 80  ja tytöissä 29 osallistujaa. TuWen kahdeksasta junnusta ainoastaan Peppi Konsteri selvitti tiensä finaalipeleihin.

Tyttöjen alkukilpailussa Peppi oli neljäs tuloksella 1139. Viiden sarjan loppukilpailuun pääsi kahdeksan tyttöä. Tässä kisassa Peppi oli kolmas tuloksella 940. Välierässä hän sai vastaansa loppukilpailun kakkosen "vanhan" maajoukkuekonkarin GB:n Roosa Lundénin. Hienosti Peppi taisteli ja voitti  Roosan lukemin 196-181.

Finaalipelissä vastassa oli Kotkan Laura Lundén, joka omassa välierässään kukisti alkukilpailun voittajan, seurakaverinsa Senni Savikurjen. Finaalin Peppi hävisi 179-165. Mutta kotiintuomisena oli kuitenkin Pepin ensimmäinen Junnu Tour-mitali. 

Onnittelut Pepille upeasta viikonlopusta!

Neljän osakilpailun jälkeen kolme tuwen junnua on kiinni Grande Finale-paikassa. Minitytöissä Peppi on toisena ja nuoremmissa tytöissä Emmi-Noora Roos on kiinni viimeisessä finaalipaikassa. Vanhemmissa tytöissä Jenni Jalonen on viidentenä menossa finaalipeleihin.

Mutta jäljellä on vielä kaksi osakilpailua. Seuraava on Kotkassa 6.-8.3. ja viimeinen osakilpailu on Raumalla huhtikuun alussa.

Junnu Tourin tulokset

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Maanantai
11.00 - 16.30
Tiistai
9.00 - 16.00
Keskiviikko
9.00 - 16.00
Torstai
11.00 - 16.30
Perjantai
9.00 - 16.00

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Anne Fröberg.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste