Miehet Raisiossa Sm- alkukilpailussa

Miehet kävivät heittämässä viimeisessä erässä pääsystä finaaleihin, mutta haaveiksi se jäi tällä kertaa.

Sitäkin tiukempaa oli keskinäinen kamppailu kuka on "seuran kingi". Keke ja Pertti aloittivat 8.sarjan kilpailun hyvin. Keijo oli kahden sarjan jälkeen 51 päälle parin ja Pertti kolmen sarjan jälkeen 37 päälle. Hiljainen hiipijä Jori lipui pikku hiljaa sieltä kärkeen pysyen lähellä pari tulosta kokoajan. Hiukan piti ärsyttää "Volvo" miestä ennen viimeistä sarjaa, jossa tilanne neljän miehet osalta oli tiukka. Jori ainoana yli parin 1403 ja muut viidenkymmenen pisteen sisällä. "Volvo Jallu" aloitti nousun kohti kärkeä neljällä kaadolla vai viidellä, mut sit tuli ikävä reikä ja siitä jättö niin takaa-ajo kuivui siihen. Kärki ei sit vaihtunut ja Jorista leivottiin "seuran kingi" tuloksella 1587, Pertti toinen 1555, Keijo kolmas 1537 ja Jallu 1536. Mukavaa oli ja heittämässä Weikkolaisista oli edellä mainittujen lisäksi Ville, Erkki, Jorma K. ja Esa.

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste