Turun mestaruuskisoista 19 mitalia

Turun mestaruuskisojen alkukilpailut keilattiin 25.11.-14.12. välisenä aikana. Juniorit ja seniorit keilasivat kisansa suoraan loppukilpailuna. Yleisissä luokissa oli yksilöfinaalit sunnuntaina 15.12. TuWen keilaajat menestyivät mainiosti saaden yhteensä 19 mitalia. Viime vuonna saalis oli 11 mitalia, joten kehitystä on tapahtunut paljon.

Junioripojissa mestaruuden otti toistamiseen Joonas Reponen tuloksella 1210. Mikael Bianciardi oli kolmas, tulos 1193. He voittivat myös parimestaruuden tuloksella 2403. Parimestaruuspronssimitalin ottivat Oskari Reponen ja Daniel Averine tuloksella 2048.

Senioreissa tuli hopeaa Jari Rantaselle tuloksella 1269 ja pronssia Pertti Ojala, tulos 1264. Mutta parimestaruus meni kuitenkin parille Pertti Ojala ja Erkki Wiik, tulos 2521 ja pronssia nappasi pari Jari Rantanen ja Ari Vihersaari tuloksella 2413.

B-miesten parikilpailun voitti pari Pertti Ojala-Erkki Wiik, tulos 2521, pronssia saivat Jari Rantanen-Ari Vihersaari, tulos 2413.

CD-miesten parikilpailun hopeaa otti pari Jari Lampinen-Kauko Ilmanen, tulos 2243.

MAB-joukkuekisassa tuli pronssia joukkueella Jari Rantanen-Ari Vihersaari-Pertti Ojala-Erkki Wiik, tulos 4934.

CD-joukkuekisassa tuli hopeaa joukkueella Kimmo Turtiainen-Martti Uuttu-Jouni Teppo-Alexander Lindstedt, tulos 3977.

Naisten joukkuekisassa tuli hopeaa joukkueella Anja Rainisalo-Jonna Saarinen-Merja Teppo-Elina Wiik, tulos 4004.

Sunnuntain yksilöfinaaleissa mitaleille ylsivät:

B-miehet: 1. Jari Rantanen, 2. Erkki Wiik

CD-miehet: 2. Mikael Bianciardi, 3. Pekka Kaukonen

CD-naiset: 3. Anja Rainisalo

Lämpimät onnittelut kaikille mitalisteille!

 

Kuvassa CD-naisten mitalistit: 3. Anja Rainisalo (TuWe), 2. Tiina Kalasniemi (PeKeTeam) ja 1. Mirva Tuomikoski (TuUl)

 

Kuvassa junioreiden parimestaruusmitalistit: 1. Joonas Reponen-Mikael Bianciardi (TuWe), 2. Oskari Reponen, puuttuu Daniel Averine (TuWe) ja 3. Jussi Saarni-Lauri Saarni (TuUl)

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste