Stipendejä urheilijoille ja toimijoille

Turun Weikot muisti stipendein urheilijoitaan sekä muita toimihenkilöitään ja valmentajiaan. Asianomaiset henkilöt vastaanottivat saamansa huomionosoitukset Leipomo-konditoria Nurmi & Sulosen Eerikinkadun kahvilassa pidetyssä kahvitilaisuudessa. Jakajina toimivat seuran edustajina puheenjohtaja Ari Normasto ja talouspäällikkö Anne Fröberg.

Stipendejä jaettiin eri kategorioissa; Vuoden juniori, vuoden toimitsija/valmentaja/ohjaaja, vuoden joukkue ja vuoden "Weikkolainen".

Junioristipendit sai neljä lupaavaa eri lajien junioriurheilijaa, positiivinen ja hyvin motivoitunut tsempparipelaaja Juho-Pekka Romppanen P97-jalkapallojoukkueesta, lupaava 13-vuotias keilataituri Samu Suominen, ahkera ja tunnollinen joukkuevoimistelija ja -tanssija Julia Kinnunen sekä useissa kansallisissa ja kansainvälisissä kilpailuissa menestynyt juoksija Tuomas Jokinen.

Toimitsijastipendit saivat miesten jalkapallon edustusjoukkueen valmentajana usean kauden ajan toiminut ja Raunistulan kentän junioriturnausvastaava Mika Salonen, Turun Weikkojen yleisurheilutoiminnassa keskeisenä henkilönä toimiva koulutus- ja valmennusvaliokunnan jäsen Jani Lehenberg sekä yksi seuran voimistelujaoston perustajajäsenistä, ohjaajana ja joukkueenjohtajana toimiva Kati Kinnunen.

Joukkuestipendillä palkittiin 16 vuonna 1998-2000 syntynyttä tyttöä ryhmätanssi- ja joukkuevoimistelukilpailuissa ohjelmalla "Kanan elämää" kultaa voittanut Fanny-joukkue.

Vuoden "Weikkolaisen" tittelin sai vastaaottaa edellisvuoden tapaan neljä Suomenmestaruutta (maastojuoksut, maatiejuoksut, Kalevan Kisat 5000 m ja 10 000 m) voittanut Annemari Sandell-Hyvärinen.

m_tuwe_stipendit_2010_15

Fanny-joukkue

m_tuwe_stipendit_2010_19

Vasemmalta Annemari Sandell-Hyvärinen, Tuomas Jokinen,Jani Lehenberg, Mika Salonen,

eturivissä Juho-Pekka Romppanen, Julia Kinnunen, Samu Suominen, Kati Kinnunen

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste