Linda Norrena teki hattutempun

 

JyPK-TuWe 6-0 (1-0)

Linda Norrena viimeisteli kolme maalia, kun JyPK kukisti Turun Weikkojen jalkapallon naisten ykkösen ottelussa maalein 6-0 lauantaina. Aino Rasinen teki esityön jokaiseen Norrenan maaliin ja teki yhden maalin itsekin.

- Tutkapari toimi hyvin, JyPK:n valmentaja Jukka Västinen tuumasi.

Peli pyöri käytännössä TuWen päädyssä, sillä vierasjoukkueella ei juurikaan ollut maalipaikkoja.

Kolmen pisteen potti oli erittäin arvolas liiganousua tavoittelevalle JyPK:lle, joka on naisten ykkösessä kolmantena.

Sarjaa johtaa Kokkolan GBK, joka kukisti lauantaina VJS:n 2-1 Nathalie Strömbäckin 93. minuutilla viimeistelemällä voittomaalilla. GBK:lla on kasassa 36 pistettä ja samassa pistemäärässä on Kokkola F10. GBK:lla on tosin yksi ottelu enemmän pelattuna.

JyPK:lla on 34 pistettä ja lauantaina PKKU:n kanssa tasapeliin jääneellä VIFK:lla 33 pistettä.

JyPK:lla on ykkösessä pelaamatta viisi ottelua.

KESKISUOMALAINEN Jyväskylä-Ari Mäntylä

 

 

Kuvat: Ari Jalonen

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste