Naisten edustuksen sarjapaikka varmistui Tampereella

Alkavan talven ensimmäisten lumihippujen leijaillessa taivaalta Vuoreksen tekonurmelle pelasivat Naisten Ykkösessä kauden kolmanneksi viimeistä otteluaan kotijoukkue Ilves/2 vastassaan turkulaisvieraat Turun Weikot.

Kummallakin joukkueella oli ottelussa melkoiset panokset, sillä sarjataulukon häntäpään sijoitukset ovat vielä laittamatta lopulliseen järjestykseen usean joukkueen osalta.

Ottelun ensimmäisellä puoliskolla ei maaleja vielä nähty, mutta vierasjoukkueen väkevän toisen puoliajan ja Kaisa Aallon ja Sanni Reinilän maalien turvin TuWe varmisti jo ennen kahta viimeistä ottelukierrosta sen, että Turussa pelataan Naisten Ykköstä myös ensi vuonna.

Ilves/2-TuWe 0-2 (0-0)

49' 0-1 Kaisa Aalto

66' 0-2 Sanni Reinilä

Kuvat: Ari Jalonen ja Olli Helminen ottelukuvat

 

 

 

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste