KiWa-Futisleiri sinetöi jalkapallokesän

Turun Weikot Jalkapallo ry järjesti futispainoitteisen urheiluleirin koulujen alkua edeltävällä viikolla 3.8.-5.8.2021. Leirin ohjaajina toimi TuWen naisten edustusjoukkueen sekä B-tyttöjen pelaajia.

Leiriareenana toimi luonnollisesti Weikkojen oma tekonurmikenttä Raunistulassa sekä säävarauksella Raunistulan koulun sisäliikuntatilat. Säät suosivat kolmepäiväistä leiriä eivätkä reippaat leiriläiset tuntuneet olevan pienistä kesäkuuroista moksiskaan. Leirillä joka päivä aurinkoisessa säässä nautitusta maistuvasta lounaasta vastasi Kortteliravintola Navetta, joka toimii niinikään Raunistulan sydämessä Virusmäentiellä.

Leirin teemana oli innostaa leiriläisiä luomaan toisiansa kannustavan ilmapiiriin ja pitämään kivaa harjoittelun yhteydessä. Taito- ja peliharjoitteiden lisäksi leirillä harjoiteltiin esimerkiksi maalien tuulettamista yhdessä joukkueina. Nuorimpien leiriläisten kanssa viihdyttiin parhaiten mm. polttopallon parissa ja leikkipuistossa vieraillen, kun taas osa leiriläisistä jaksoi hieroa pelillisiä kuvioitaan pienpelien merkeissä lähes taukoamatta koko leirin ajan. Menneiden jalkapallon EM-kisojen innoittamat rangaistuslaukauskisat keräsivät myös suosiota.

Kiitoksena esimerkillisestä osallistumisesta ja muita kannustavasta toiminnasta palkittiin Intersport Turku Hansa:n lahjoittamilla urheilutuotepalkinnoilla leiriläiset Emil Bergbom ja Sonja Suominen.

TuWe kiittää kaikkia leirille osallistuneita!

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste