Kuudes TuWe Ranking: Jari ja Topi voittoihin

 

Kuudes TuWe Rankingin osakilpailu keilattiin lauantaina Kupittaalla. Osallistujia oli 15, joista seitsemän MAB-sarjassa ja kahdeksan CD-sarjassa. Olosuhteen helppoudesta kertoo se, että yhtä lukuun ottamatta kaikki heittivät puhtaana yli oman keskiarvonsa. Parituloksia heitettiin yksi. Olosuhteena oli erikoiskisamme 100 % Openin 42 jalkaa ja 21,52 ml öljyä.

MAB-sarjan voittoon keilasi Jari Rantanen keskiarvolla 201.00, toiseksi tuli Alexander Lindstedt, 199.00. CD-luokan paras oli jälleen Topi Myllymäki keskiarvolla 198.17. Toista kertaa tällä kaudella palkintopallille keilasi Merja Teppo tuloksella 174.17 ja kolmas oli Markku Fredrikson, 167.83.

Yhteistuloksissa pääsi nyt toista kertaa pudottamaan pois huonoimman osakilpailutuloksensa. MAB-sarjassa kolmen parhaan kärki on Alexander Lindstedt (793), Jori Kaijanen (789) ja Erkki Wiik (780).

CD-luokan viiden parhaan kärjessä tapahtui suuri muutos, kun Topi Myllymäki nousi kärkeen: 1. Topi Myllymäki (750), 2. Marja Hongisto (710), 3. Markku Fredrikson (699), 4. Jouni Teppo (679) ja 5. Merja Teppo (679).

Erot ovat pieniä CD:n kärkitulosta lukuun ottamatta ja kaikki on vielä mahdollista, mutta osakilpailuja on enää yksi jäljellä. Viimeinen osakilpailu on Kupittaan Kevätkisan yhteydessä, todennäköisesti la 6.5.

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste