TuWe Ranking päätökseen

 

Seitsemäs ja kauden viimeinen TuWe Rankingin osakilpailu keilattiin lauantaina Kupittaalla. Osallistujia oli 16, joista kuusi MAB-sarjassa ja kymmenen CD-sarjassa. Olosuhteen vaikeudesta kertoo se, että vain neljä kisaajaa heitti yli oman keskiarvonsa. Olosuhteena oli Kupittaan Kevätkisan 36 jalkaa ja 26,88 ml öljyä.

MAB-sarjan voittoon keilasi Alexander Lindstedt keskiarvolla 182.50. Tämä oli hänen kolmas osakilpailuvoittonsa tällä kaudella. Toiseksi tuli Erkki Wiik keskiarvolla 180.33. CD-luokan paras oli toista kertaa tällä kaudella Marja Hongisto keskiarvolla 186.00, toiseksi tuli Topi Myllymäki keskiarvolla 177.50 ja kolmas oli Martti Uuttu, 175.83.

Yhteistuloksissa pääsi nyt kolmatta kertaa pudottamaan pois huonoimman osakilpailutuloksensa. MAB-sarjassa kolmen parhaan kärki pysyi silti samana: Alexander Lindstedt (795), Jori Kaijanen (789) ja Erkki Wiik (780). Vain viisi pistettä kärkikolmikolle hävisi Jari Rantanen.

CD-luokan viiden parhaan kärjessä tapahtui vain yksi muutos, Merja ohitti miehensä Jounin: 1. Topi Myllymäki (760), 2. Marja Hongisto (738), 3. Markku Fredrikson (699), 4. Merja Teppo (694) ja 5. Jouni Teppo (679).

Onnittelut voittajille ja kiitokset kaikille kauden aikana Rankingiin osallistuneille! Palkinnot jaetaan su 21.5. seuran mestaruuskisojen jälkeisessä kahvitilaisuudessa.

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste